XX Liceum Ogólnokształcące

im. Leopolda Staffa

Plastik

Jak powstają buty z plastiku, które zanieczyszczają oceany? 

Zbierane są śmieci z obszarów przybrzeżnych. Odpady są następnie sortowane, a odzyskane tworzywa sztuczne są wysyłane do zakładu przetwórczego który jest podrzędny firmie Adidas. Firma używa butelek plastikowych, które zawierają politereftalan etylenu (PET).

Co robi Adidas, gdy nie może przetworzyć danego tworzywa? Taki plastik jak na przykład zakrętki i pierścienie. Materiały te są wysyłane do zakładów zajmujących się ich recyklingiem, gdzie są następnie kruszone, myte i odwadniane. Później przerabia się je na małe plastikowe płatki.  
Są one podgrzewane, suszone i chłodzone, a następnie cięte na małe granulki. Następnym krokiem jest topienie granulek, aby wyprodukować włókno, które jest przędzone w coś, co określa się jako sieć do łapania śmieci nazywanych "plastikiem oceanicznym".
Nawet 90 proc. ptaków morskich zdarzyło się zjeść odpady z tworzyw sztucznych. To efekt zanieczyszczenia oceanu plastikiem Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 30 lat w naszych oceanach będzie więcej plastiku niż wodnych zwierząt. W jednym z badań szacuje się, że 90 proc. ptaków morskich zdarzyło się zjeść - w jakiejś formie - odpady z tworzyw sztucznych. Zanieczyszczenie plaż i oceanów jest szkodliwe zarówno dla życia morskiego, jak i dla ludzi.

 Adidas wykorzystuje plastik nie tylko do stworzenia butów, ale również do wykonania odzieży, na przykład koszulek.
Wszystkie przedmioty z kolekcji Parley są wykonane w co najmniej 75 proc. z zebranych śmieci z mórz i oceanów. Spełniają one te same standardy pod względem wydajności i komfortu, co inne buty Adidasa. Dzięki produkcji poliestru z recyklingu zużywa się mniej wody i chemikaliów oraz pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu plastikiem. Celem Adidasa jest zastąpienie zwykłego poliestru tym pochodzącym z recyklingu do 2024 roku. Co w dużej mierze może poprawić aktualny stan zanieczyszczenia środowiska równego rodzaju odpadami które rozkładają się nawet setki lat.
Obecnie ponad 40 proc. odzieży produkowanej przez firmę zawiera poliester pochodzący z recyklingu. Możliwe, że każdy kto ma chociaż jedną rzecz wyprodukowaną przez firmę Adidas nie wie nawet o tym, że w ich skład wchodzi poliester z recyklingu.   Odzież wykonana z plastiku oceanicznego była używana w rozgrywkach futbolu amerykańskiego, baseballu, NHL, Australian Open i nie tylko. Wszystko to jednak nie eliminuje całkowicie zanieczyszczeń plastikiem. Adidas opracowuje również buty w 100 proc. nadające się do recyklingu, zwane Futurecraft Loop.
Można go zwrócić i uszyć z niego nową parę. Futurecraft Loop mają trafić do sprzedaży w 2021 roku. Z pomocą Parley for the Oceans Adidas wykorzystuje łatwo dostępny materiał do stworzenia nowych produktów. Jest to duży krok w kierunku harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą.

 
 
Deklaracja dostępności
Inspektor Ochrony Danych
ul. Sarego 4,
31-048 Kraków
email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RODO