Między 5 a 9 lutego b.r. w naszej szkole gościliśmy, w ramach projektu Erasmus+, grupę 12 uczennic i uczniów z Lycée Camille Jullian w Bordeaux we Francji, wraz z dwojgiem nauczycieli: prof. Marie-Andrée Cazaubon i prof. Gilles’em Sauvetre. Już na kilka tygodni przed wymianą 12 uczennic i uczniów klas dwujęzycznych XX LO nawiązało kontakt z każdą z uczennic i z każdym z uczniów z Bordeaux (w parach).
Każdego dnia, między poniedziałkiem a czwartkiem, grupa z Francji uczestniczyła w lekcjach klas dwujęzycznych z językiem francuskim – I F oraz II F. Były to lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie z prof. Pawłem Sękowskim oraz lekcje języka francuskiego z prof. Aleksandrą Płochocką.
Popołudniami miały miejsce wycieczki, w których brały udział 3-osobowe reprezentacje klas dwujęzycznych z naszej szkoły oraz polski nauczyciel. W poniedziałek goście z Bordeaux i delegacja z XX LO zwiedzali Rynek Główny i jego okolice, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła Mariackiego. We wtorek odbyła się wycieczka po żydowskim Kazimierzu. W środę grupa zwiedzała zamek na Wawelu i katedrę wawelską. W czwartek celem wycieczki było muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
W środę wieczorem uczennice, uczniowie i opiekunowie z Bordeaux oraz wszystkie chętne osoby z klas I F i II F naszej szkoły, wraz z prof. Iwoną Czaicką i prof. Pawłem Sękowskim, spotkali się na wieczornej integracji w jednej z krakowskich restauracji.

W czwartek wieczorem goście z Francji mogli podziwiać ceremonię otwarcia studniówki XX LO w „Starej Zajezdni” oraz poloneza w wykonaniu uczennic i uczniów klas maturalnych naszej szkoły.
Tematem przewodnim wizyty grupy z Bordeaux w Krakowie było nauczanie o historii II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Zagłady Żydów, w szkołach w Polsce i we Francji. Temu tematowi w całości poświęcona była ostatnia lekcja z prof. Pawłem Sękowskim w czwartek.
Ostatnim akcentem wymiany był piątkowy całodniowy wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym udział wzięła cała grupa z Bordeaux oraz trzy uczennice naszej szkoły: Sofija Czwyruk, Sofi Timoshina i Maria Żmudzka, wraz z prof. Pawłem Sękowskim.
Obie strony oceniły pobyt jako bardzo udany. Planowana jest kontynuacja współpracy z Lycée Camille Jullian z Bordeaux również w przyszłym roku szkolnym!