24 września br. o godz. 10 w naszym liceum odbyło się spotkanie młodzieży z klas pierwszych z prof. dr. Zhao Gangiem, Dziekanem Wydziału Języków i Kultur Europejskich na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, polonistą  i tłumaczem. Szanowny gość z Pekinu poprowadził dwugodzinne zajęcia z kultury chińskiej po polsku.

Przeprowadził ćwiczenia z najprostszych chińskich znaków, omówił chińskie symbole: smoka, peonii czy bambusa, zaprezentowpróbkę poezji z czasów dynastii Tang, pokazał, jak na palcach jednej ręki liczą Chińczycy. Zaznaczył, że europejskiej dwa palca oznaczające dwójkę, w Chinach są ósemką. Tak więc nie trudno o pomyłkę, pokazując na palcach dwa, kupując np. jabłko, niewątpliwie Chińczyk wręczy nam 8 jabłek.

Zajęcia spotkały się z wielkim zainteresowaniem uczniów klas I a, I e, I c oraz I g. Uczniowie zadawali pytania, a niektórzy wzorcowo kopiowali chińskie znaki. Spotkanie to jest kolejnym z cyklu dialogu międzykulturowego, programu promującego komunikację ponad różnicami kulturowymi. Prof. Zhao Gang często odwiedza Kraków ze względu na liczne kontakty z UJ oraz Instytutem Konfucjusza. Mamy nadzieję, że już wkrótce odbędą się kolejna spotkania z cyklu dialogu międzykulturowego.
PS. Już w sobotę 26 września zapraszamy na urodziny Instytutu Konfucjusza, ul. Zarzecze 124 A (Klub Sportowy "Bronowianka" i restauracja "Pekin"), impreza rozpocznie się o 13.00.