XX Liceum Ogólnokształcące

im. Leopolda Staffa w Krakowie

Szkło 


Szkło to tworzywo, które może być teoretycznie i za razem praktycznie przetwarzane bez końca i nie traci przy tym swoich właściwości. Ze szkła po recyklingu najczęściej powstają dostępne teraz wszędzie butelki, słoiki czy szklanki. Oprócz tego tworzone są z niego blaty kuchenne, izolacje ścian czy kafelki.
Proces recyklingu szkła wygląda następująco:
Oczyszczona, posortowana i rozdrobniona stłuczka szklana najczęściej trafia ponownie do huty szkła, która wykorzystuje ją do produkcji swoich wyrobów szklanych.
Wrzucana zostaje do pieca wraz z domieszką stłuczki bezbarwnej i w temperaturze między 900 a 1300 stopni Celsjusza zostaje przetapiana.
Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest relatywnie droga, a złoża boksytu nie odnawiają się.
Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Właśnie takie statystyki najlepiej obrazują nam stratę tak ważnej teraz energii.

 

 
 
Deklaracja dostępności
Inspektor Ochrony Danych
ul. Sarego 4,
31-048 Kraków
email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RODO