Odpady niebezpieczne
Wyrzucanie sprzętu elektrycznego, zużytych baterii i akumulatorów staje się problemem, którego nie wolno ignorować. Tak zwane "elektrośmieci" to wszelkiego rodzaju zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który chcemy wymienić na nowy, lub który posiada usterkę, niedającą się naprawić.
Metody odzysku materiałów ze zużytych i przeterminowanych akumulatorów i baterii poprzedzone są zazwyczaj etapami wstępnymi: czyli zbiórką zużytych lub przeterminowanych baterii i akumulatorów, a następnie segregacją odpadów zawierających różnego rodzaju akumulatory i baterie.
Jak postępować z niebezpiecznymi odpadami?
1. Nigdy nie wyrzucaj zużytych baterii i akumulatorów wraz z innymi odpadami!!!
2. Zostawiaj te produkty w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach i punktach zbiorczych.
3. Punkty zbiorcze w przypadku baterii i akumulatorów małogabarytowych znajdują się w wielu placówkach oświatowych, obiektach handlowo-usługowych i urzędach.
4. W przypadku baterii i akumulatorów o większych gabarytach powinny być one dostarczane do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Jednym z najczęściej stosowanych pomysłów jest nadanie bateriom drugiego życia. Zużyte zasobniki, które nie „trzymają” już odpowiedniego poziomu energii, najczęściej są wymontowywane z pojazdów. Znacząco skracają bowiem zasięg auta i utrudniają kierowcom codzienną eksploatację samochodu. Takie akumulatory idealnie sprawdzają się jednak w charakterze jednego z ogniw w banku energii, czyli przydomowego magazynu energii. Takie magazyny gromadzą energię wyprodukowaną w ogniwach słonecznych, którą następnie można wykorzystać np. do oświetlenia ogrodu. Banki energii można również stosować do „wspierania” ładowarki samochodowej w momentach szczytu energetycznego, gdy sieć jest nadmiernie obciążona, a kierowca chce podładować swojego elektryka.